3. Oddíl Stopaři - Slaný

 

 

Děkujeme našim sponzorům:
 
pan Štěpán Horáček
MUDr. Irena Kašparová
Ing. Josef Brázda
Hlavní báňská záchranná stanice Praha a.s.
pan Petr Houda
EfB spol. s r.o.
IMONT, spol. s r.o.

 

Jste

 

návštěvník

od 20.6.2000

Statistiky

Copyright © 2003

Edit by Peta

Všechna práva vyhrazena.

Aktualizace

27.06.2016

 


                         Kronika 2000


Oddílová Vánoční desítka

(kdyby Vám snad někdy 100Nožka tvrdil, že má být správně "Vánoční besídka" tak mu nevěřte .... Ivan)

     Po betlémském světle (viz. níže) se konala od půl páté ještě vánoční besídka. Medvědi ozdobili stromeček a Bobři uvařili čaj. Jako svůj program nám potom Medvědi předvedli hru “Chcete být milionářem” . Pak jsme museli Bobry po půlhodinové přípravě vyburcovat písničkou “My chceme pohádku”. A ti nám předvedli stínohru, kterou nazvali “Operace”, při které na plátno, a hlavně na zeď vylili dobrý půllitr Šikulovy náhražky krve. A na konec předvedli Pumy tři scénky: “Zákulisí TV NOVA” ,”Red Carculku” a ”Parodii na pořad Chcete být milionářem”. Přestávky vyplňoval Ivo svou hrou na kytaru. Když jsme snědli většinu cukroví a rozdali všechny dárky, z kterých měli všichni velkou radost možná dokonce větší než z cukroví, uklidili jsme klubovnu a šli domů.

100N


Jak jsme přivezli Betlémské světlo do Slaného

    Dnes 22.12. jsme se, jako i minulý rok, sešli na železničním nádraží. Kdo? Letos se na doručení betlémského světla do Slaného přihlásil Peťura, Smíšek, Blesk, Pedro, Bramboráček, Zkoumák, Míra a já, přičemž nám zkušený doprovod dělal Ivan.V půl osmé jsme nasedli na vlak do Kralup. Nutno podotknouti, že Ivan klidně seděl, povídal si se mnou a s Peťurou, neodcházel na záchod, nehuboval, nehledal nikoho ve vedlejším vagónu, neburcoval mobilem město a … no zkrátka tentokrát se nic zvláštního nepřihodilo a to zřejmě proto, že Víťa s námi nejel (viz. Indiánské léto níže .... ).  Do Kralup jsme šťastně dorazili a byl vyhlášen hodinový rozchod. Já jsem šel s Peťurou, Ivanem, Bramboráčkem, Mírou a třemi petrolejkami. Prolezli jsme dva sporty, velkoobchod s hračkami a pět ulic. Po návratu na nádraží jsme všichni besedovali s výjimkou Pedra, který si za celé své kapesné koupil železničářskou příručku, a teď poprvé zjišťoval, že vlak jezdí vlastně po kolejích.     Na peróně jsme potkali další bratry ze všech koutů kraje a rozdrtili jsme si navzájem levice. V 9:15 vyskočili z právě zastavivšího vlaku dva roveři a napálili nám petrolejky, přičemž nás stačili obdarovat různými prospekty. Peťurovi dala dokonce jedna pěkná lounská roverka zlatě obarvený oříšek s červenou mašlí (celou dobu jsem se divil, proč se Smíšek na zpáteční cestě dívá na Peťuru tak závistivě, a teď, když píši tuto větu, mi to začíná být jasné). Na nádraží ve Slaném na nás čekal bratr Bosák a společně jsme Betlémské světlo donesli na Městský úřad.

    Letos si do svých domovů odneslo světlo 70 lidí a jeden pán ho nesl pro celý penzion a smečenský farář dopravil světlo pro obyvatele jeho obce.

Další informace o Betlémském světle                                      100N


Tři dny na chatě na Ostrově u Mšece

Tradiční výprava na mysliveckou chatu "Ostrov"

17.11. - 19.11. 2000

Účastníci:

Medvědi - Jura, Víťa, Houbík, Blesk
Pumy -100nožka, Pedro, Míra
Bobři - Peťura, Tenisák, Smíšek, Šikula, Pavel
Ivan, Ivo a Beny

   Tentokrát jsme šli na chatu do Mšece pěšky. Sraz byl u Sokolovny v pátek v 9 :00, ale vyšli jsme asi až v 9:30. Po delší cestě jsme na místo dorazili okolo půl druhé. Ve vyhřáté chatě na nás čekal Ivo.Odpoledne jsme museli nařezat a naštípat dříví, což nikoho nebavilo, a tak všichni předváděli jak se dřevo řezat nemá. Po večeři se ve tmě hrálo na schovku s jedinou baterkou, která skoro nesvítila. Po schovce se u ohně v krbu hrály hry a četly se strašidelné povídky.
    V sobotu jsme vstávali pozdě (pro mě moc, moc brzo). Když jsme snídali přijel Tenisák, který v pátek zůstal doma kvůli tenisu. Po snídani jsme si začali připravovat potřebné věci k vaření oběda. Jídlo jsme směli dělat jen v kotlíku na ohni. V 11:00 se začalo vařit. Pumy připravily hrachovou polévku. Medvědi a Bobři kuřecí vývar. Jako druhé jídlo všechny tři družiny ukuchtily špagety. U obou chodu se hodnotila rychlost a kvalita. Za polévku dostali Medvědi a Bobři stejný počet bodů, protože měli stejný čas, Pumy byly o něco pomalejší, ale kvalita všech polévek byla stejná. Špagety nejrychleji připravily Medvědi, za nimi Bobři a pak Pumy s časovým zdržením dvě minuty. Chuťově bylo pořadí stejné jako v rychlosti. Celkově vyhráli Medvědi před Bobrama a Pumama. Po obědě se hrála hra, která se jmenovala Blokáda. V této hře jsou tři přístavy a mezi nimi lodě převážejí zásoby, které mají svůj počet bodů, ale na území mezi přístavy jsou nepřátelské fregaty, které plácnutím zásoby berou. Aby převozníci vyhráli, musí získat dvojnásobek bodů než loupeživé fregaty. Nakonec vyhráli přístavy a lodě. Večer proběhl jako ten páteční, jenom se víc četlo.
   V neděli ráno jsme v chatě uklidili, a protože zbyl čas, stihli jsme si zahrát šiškovou bitvu. Po závěrečném vyfocení jsme o půl jedné odjeli autobusem domů.

Víťa a 100Nožka (na web přepsal Peťura)  


Odkrytí sochy T. G. Masaryka

    Dne 28.10.2000 jsme se sešli u skautského domečku ve slaném. Zde na nás čekal bratr Bosák, který nás rozestavěl k pomníkům s tím, že ti co stojí u posledního pomníku půjdou na náměstí stát čestnou stráž. U posledního pomníku jsem stál já a se mnou ještě 3 další z jiného oddílu. V 10:30 to všechno začalo, odkrytí sochy a česká hymna, dále potom proslovy atd. Sochu odkrýval starosta města Slaný pan Ivo Rubík. Všechno se nám líbilo, až na to půl hodinové stání (bolely mě nohy, záda atd.)

Blesk


Indiánské léto v "Zadní Zemi"

Průzkumná výprava 13.10. - 15.10.2000 (100Nožka, Peťura, Tymeš, Víťa, Ivan, Beny.)

   Já, Tymeš, Peťura a Ivan jsme se sešli na vlakovém nádraží. Sotva jsme nastoupili do vlaku, zaklepal na okno Králíček a řekl nám, že na nás Víťa čeká na předměstí. Vlak vyjel. Ivan odešel na záchod a my jsme se zapomněli podívat (mimo Peťury samozřejmě), jestli Víťa nastupuje. Ivan se vrátil ze záchoda a jemně nás upozornil, že jsme udělali chybu, když jsme se nepodívali. Na příští zastávce odběhl do druhého vagónu, aby se pak zase vrátil s tím, že tam Víťa není. Ani nebudu mluvit o tom, jak pak vzbouřil mobilem celé město, a jak v Kralupech z toho vagónu Víťa vystoupil, ani o tom jak celé město zase uklidňoval. Prostě jsme se ocitli ve vlaku do Děčína. Už na začátku nás Ivan upozornil, že to nebude obyčejná výprava, a taky nebyla. Už teď si na nás připravil první překvapení. S chladným úsměvem ve tváři nám sdělil, že neví, kam vlastně pojedeme. Pak vytáhl mapu a rozhodli jsme se, že z Děčína pojedeme do Srbské Kamenice. Stalo se . Vystoupili jsme v Srbské Kamenici a začali obcházet stejnojmennou říčku zleva, ale “jejda” narazili jsme na skálu vedle říčky. “Buď vodou nebo zpátky. Tak to radši zpátky,” rozhodla se naše společnost. Šli jsme tedy zprava a ušli asi o pět set metrů dál. Jenže skály se na nás domluvily. Za asi 1,5 km jsme dorazili vodou na tábořiště “Dolák” . Už byl večer, a tak jsme si šli lehnout do blízkého kempu “Orlí Hnízdo”. Vyšplhali jsme se do šíleného kopce, uvařili si večeři a připravili si lože. Druhý den jsme vodou urazili asi 5 km . Cestou se vyskytovaly různé komplikace, jako třeba ohromný balvan v cestě, na který se muselo vylézt po schůdkách a slézt po provaze. Tuto překážku Beny nepřekonal, tak se ho Ivan s Peťurou snažili přemluvit, aby přeplaval vodou. Další komplikace nastala, když si Peťura vzal do hlavy, že vodou nepůjde a začal přelézat všemožné skály. Nakonec jsme z dravého proudu řeky odbočili do Mezní Louky. Za vesnicí se tyčí k obloze skoro 90-ti stupňový svah a Ivan si usmyslel, že zrovna tam je perfektní tábořiště. Když jsme se supěním vylezli nahoru, museli jsme mu dát za pravdu. Kemp byl opravdu vynikající. Protože bylo teprve pět hodin odpoledne, bylo vyhlášeno osobní volno. Až tento večer došlo na Peťurovy básně. Skládali jsme baladu na téma včerejšího Ivanova snu o tom, jak uprostřed pískovcových skal přejela Pedra tramvaj. Druhý den jsme sešli zpátky do Mezní Louky a odtamtud po značkách do zastávky Růžová. Na zastávce jsem vybalil z báglu čisté džíny, tričko a hřeben. Všichni se na mě s údivem koukali, a když jsme jeli autobusem do Děčína, tvrdili o mě, že jedu od babičky. Domů jsme dorazili v pořádku a včas.

100N

           

.... Hluboké podzimy jsou tady barevné. Ostrá, jasná červeň listí ostružin, osik a jeřábů po suchém létě. Sedíš na skále a hledíš na oceány lesů, na zkamenělé vlny skal. Z členitých pískovců vystupují pevné železité lišty, talíře, lavice, římsy, voštiny, železné růže. Lesy hluboce dýchají, voní houbami a plísněmi. Koncem října leží v hluboké puklině skalního bludiště Sturmerova dolu ještě loňský sníh. Z nízkých smrků se ozve hýl, nejkrásnější pták. Je snadné ho přivábit, stačí jen stejně hvízdat. Červenomodrý pták hledá svého druha, každým jemným hvízdnutím se blíží. Nepohneš-li se, přiletí na dva metry. Zasvítí-li mu slunce do peří, nevyměnil bys hýla za všechny rajky a kolibříky světa. Hluboké podzimy jsou v Zadní zemi barevné .......

(úryvek z knihy Miloslava Nevrlého "Chvály Zadni země" )


Jak bylo v létě na táboře ?

"Tábor kapek" -  Údolí Malé Střely

   Tábor se konal od 22.7. do 12.8.2000 na našem známém tábořišti v údolí Malé Střely u Žlutic – kousek od Protiveckého nádraží.
   Velmi úspěšná byla letos úplně nová táborová hra na motiv filmu Hvězdná brána. Na začátku byli určeni čtyři velitelé – 100Nožka, Jura, Peťura a Víťa a sami po vzájemné dohodě museli sestavit svá čtyřčlenná mužstva SG3 až SG6. Mužstva, která takto vznikla byla k mé a Ivově spokojenosti celkem vyrovnaná. Namátkou některé z etap: rozdělání ohně bez zápalek, signalizace, Thorův vůz – závody na trati s kárami, stavba přístřešků + jednotlivci přenocování mimo tábor, velitelé SG po jednotlivcích výsadek na neznámém místě cca 4 km od tábora v 6.00 hod pouze s mapou – návrat do tábora, zhotovení daru pro náčelníka, střelba na cíl (luk, vzduchovka, míček, dřevěný nůž), orientace v terénu a nakonec závěrečná půldenní etapa.

další podrobnosti ....                         Ivan   


Květinový den IV. ročník

  Dne 9.května 2000 se všechny skupinky sešly ve skautském "Domečku" na Sadech, aby byly seznámeny s podrobnostmi nastávajícího dne. Středa 10. května byla tím naším dnem D, tento den jsme se rozestavěli na určená stanoviště ( u prodejny Batelka, u prodejny Pánek, u Komerční banky, u Spořitelny, u prodejny Plus a na Náměstí T.G. Masaryka ). Všichni jsme předpokládali, že 30 ks květinek měsíčku lékařského se stužkou budeme na stanovišti prodávat až do večera. Kupodivu jsme se mýlili, protože bylo vyprodáno již během 15 - 45 minut. Po vyprodání květinek jsme vybrané peníze odevzdali br. Judlovi a ten je odvezl do banky na Kladně, kde byly převedeny na konto ligy proti rakovině. Této akce jsme se zúčastnili letos poprvé a věříme že bude další rok znovu.

Vtipné situace: Vtipných situací bylo mnoho, např.: Když jsme požádali starší paní o příspěvek bylo nám odpovězeno: "Ó nešťastní kluci, vy máte rakovinu a chcete přispět" nebo další paní   "Kluci tak mi tu kytičku přišpendlete a já vám dám 20 Kč; a v tu chvíli zjistila, že si doma nechala peněženku. A tak to šlo dál a dál ....Blesk

Zpět na předchozí stranu ....