3. Oddíl Stopaři - Slaný

ARCHIV - web do roku 2015

 

Hlavní stránka
Kalendář akcí
Kronika
Tábory
O nás
Kontakty
Zajímavé weby
Bodování
Vzkazy

 

Děkujeme našim sponzorům:
 
pan Štěpán Horáček
MUDr. Irena Kašparová
Ing. Josef Brázda
Hlavní báňská záchranná stanice Praha a.s.
pan Petr Houda
EfB spol. s r.o.
IMONT, spol. s r.o.

 

Jste

 

návštěvník

od 20.6.2000

Statistiky

Copyright © 2003

Edit by Peta

Všechna práva vyhrazena.

Aktualizace

27.06.2016

 


Přejeme všechno nejlepší v roce 2016


Betlémské světlo - dovoz z Kralup a rozdávání ve slánském infocentru
19.12. a 23.12.2015
 
Účastníci:
Bobři: Ted, Ondra
Tučňáci: Honza, Drsňák, Štěpán
Gepardi: Ondra, Matyáš, Jirka
Lemuři: Packa, Kit, Fanda, Ušák
Šéfi: Ivo
 
Fotky zde... + krátké video z nádraží v Kralupech
 

Tradiční oddílová vánoční desídka na chatě Ostrov
11. - 13.12.2015
 
Účastníci:
Bobři: Dan, Vojta, Ted, Ondra, Michal
Jaguáři: Marťa, Franta, Vojta, Kuba
Tučňáci: Honza, Peťarda, Tomáš, Drsňák, Štěpán
Gepardi: Ondra, Máťa, Jirka, Fanda, Sam, Ríša, Matyáš, Vojta
Lemuři: Packa, Ozzi, Ušák, Fanda, Kit, Mates
Šéfi: David, Ivo, Ivan, Tenisák, Adam
 
Další fotky jsou tady..
 

Víkendová oddílová výprava do Brd
13. - 15.11.2015
 
Účastníci:
Bobři: Dan, Pavel, Lukáš, Ondra
Tučňáci: Peťarda, Drsňák, Štěpán
Gepardi: Ondra, Máťa, Sam, Max, Jonáš, Honza
Lemuři: Packa, Ozzi, Ušák, Fanda
Šéfi: David, Adam, Ivan

Ozíčkovy z výpravy fotky...


Oddílová výprava do hornického skanzenu Mayrau
10.10.2015
 
Účastníci:
Bobři: Dan, Pavel, Vojta, Ted, Michal, Ondra
Jaguáři: Marťa
Tučňáci: Honza, Peťarda, Tomáš, Drsňák
Gepardi: Ondra, Máťa a čtyři nový gepardi
Lemuři: Ozzi, Ušák, Kit
Šéfi: David

Fotky z výpravy


Letní dobrodružství na skautském táboře - výstava fotografií

 10. - 18.9.2015

Galerie Trouba - MC Grand

 
 
 
 
Srdečně Vás zveme na výstavu fotografií z letošního tábora
v Galerii Trouba - MC Grand od 10.9. do 18.9.2015.
 
Otevřeno každý den od 14 do 17 hod, v sobotu od 9 do 12 hod
 
Slavnostní zahájení ve čtvrtek 10.9.2015 od 17 hod

Tábor Ostrovec - Kanadskou divočinou
18.7. - 8.8.2015
 
Účastníci:
Bobři: Dan, Pavel, Vojta, Ted, Michal, Lukáš, Ondra
Jaguáři: Marťa, Piraňa, Franta, Vojta
Tučňáci: Honza, Peťarda, Tomáš, Drsňák
Gepardi: Štěpán, Honza, Jakub, Ondra, Máťa, Matěj
Lemuři: Křeček, Ozzi, Packa, Ušák, Fanda, LuLu, Grizzly, Mates, Kit
Šéfi: 100N, David, Ivo, Věra, Tenisák, Ivan & Bárny
Hosté: Róza, Cecil

Táborová fotogalerie a fotky od Ozzíčka  ... a k tomu ještě krátký film


Tradiční kolistická výprava na chatu Ostrov
12. - 14.6.2015
 
Účastníci:
Bobři: LanDan, Vojta
Jaguáři: Marťa, Franta
Tučňáci: Peťarda, Drsňák, Tomáš
Gepardi: Ondra
Lemuři: Ozzi, Packa
Šéfi: David, Ivan, Ivo
 
Fofofrafie f fýfrafy fde.....
 

Oddílový rádcovský kurz
24.5.2015
 
Účastníci:
Bobři: LanDan, Pavel, Vojta
Jaguáři: Kit, Marťas
Tučňáci: Mates, Honza, Peťarda, Drsňák, Tomáš
Lemuři: Ušák, Packa
Šéfi: David, Ivan, Ivo
 
     Přišli všichni rádcové, podrádcové i další pozvaní členové oddílu. V zajímavé diskusi jsme se dozvěděli spoustu pozitivních věcí o vztahu účastníků k družinám, oddílu a skautingu. Bohužel jsme nestihli praktickou část - přípravu družinové schůzky - ta nás čeká někdy příště.

Pro zvídavé a nedočkavé uvádím zatím alespoň odkaz na skautský web pro rádce: http://www.teepek.cz/com-uam/pro-radce/radcovnik a ke stažení starou, dobrou a stále používanou příručku pro rádce: "Rádce skautské družiny" od Miloše Zapletala, kde najdete spoustu praktických návodů, řešení různých problémů a dokonce i plán programu družinových schůzek na celý rok - stačí jen stáhnout a číst..... a vybrat si to, co potřebuji právě pro tu svou družinu :-)))
                                                                                                                                             Ivan

Víkendová výprava odrady do Zadní země
15.-17.5.2015
 
Účastníci:
Bobři: LanDan, Pavel
Tučňáci: Honza, Peťarda, Drsňák, Tomáš
Lemuři: Fanda, LuLu
Šéfi: David, 100N, Ivan & Bárny
 
75 fotografií z výpravy zde.....
 

Tradiční stopařský Den Země - úklid Slandy
18.4.2015
 
Účastníci:
Bobři: Pavel, Vojta
Jaguáři: Franta
Tučňáci: Mates, Honza, Peťarda, Tomáš, Drsňák
Gepardi: Máťa, Štěpán
Lemuři: Grizzly, Packa, Ozzi, Ušák
Šéfi: Ivan
7. roj Světlušek
 
Fotky zde..
 
      Tak se nás ze Stopařů sešlo 15 i s Tučňáky, kteří obětovali družinovou výpravu, kterou operativně přeložili na neděli. Naše řady posílily také světlušky ze 7. roje.
Jako každý rok sbírka bordelu na Slandě byla úrodná - hlavně na skalách pod vyhlídkami byla spousta lahví a petek. Také jsme jako loni navštívili obývák místního jeskynního člověka a uznali, že je tentokrát poměrně pořádkumilovný. Učinili jsme také objev stezky "via ferrata", kterou někdo buduje na Přírodní památce Slánská hora !!?

Velký dík všem zúčastněným za kus odvedené práce, Ivan

Dvoudenní  oddílová výprava do Českého středohoří - Mentaurov
28.-29.3.2015
 
Účastníci:
Bobři: Ondra
Tučňáci: Honza, Peťarda, Drsňák
Gepardi: Ondra, Máťa
Lemuři: Packa, Fanda, Ozzi, Ušák
Šéfi: David, Ivan & Bárny
 
Fotky zde.. od Ozzíčka zase tady
 
      Tento víkend jsme se vydali prozkoumat nádherná zákoutí Českého středohoří s přespáním na jedné našemu oddílu zatím neznámé skautské základně v osadě Mentaurov. Ačkoli to byla super výprava s překrásnými výhledy, s klidem skoro na každém kroku a zázraky přírody, kam se člověk podíval, nevyhnula se jí, bohužel, také jedna černá kaňka provázející náš oddíl od začátku tohoto kalendářního roku.
    V sobotu ráno jsme se i s plnými bágly na zádech sešli na slánském vlakovém nádraží. Tedy… s plnými tentokráte úplně ne. Například já jsem musel usoudit, že nebýt velkého spacáku, tak mám v tom báglu i víc jídla, než ostatních věcí:-D. Matyášovi jsme ale přesto poradili, aby si svůj bágl dal k Ivovi do auta, kterým mu ho Ivo odvezl až na místo, protože nás po příjezdu měla čekat ještě dlouhá štreka.
    Ačkoli jsme čekali, jak dlouho jsme mohli, moc kluků se nedostavilo a nám tedy nezbývalo nic jiného, než se vydat na cestu v tom chabém počtu, v jakém jsme se sešli (více o tom na konci). Vlakem jsme se tedy přesunuli přes Kralupy a Lovosice až do Žalhostic pod Radobýlem. V Kralupech Fanda mimo jiné při čekání na další vlak (což už tam začíná býti pomalu tradicí:-D ) zahájil celodenní hru ,,Ano, jo, ne“, která spočívala v tom, že daní hráči nesměli po celou dobu hry vypustit ze svých úst ani jedno z těch tří slov v názvu. Pokud náhodou vypustili a někdo jiný si toho všimnul, dali mu jeden svůj život (papírový lísteček). Vítězem se samozřejmě stal ten, kdo měl na konci nejvíce lístečků (takže nic moc hra pro ukecané lidi… píšu z vlastní zkušenosti:-D ). V Žalhosticích jsme si pořádně připnuli na záda své batohy a mohli se vydat vstříc prvnímu z mnoha zdolaných kopců.
    Jediná trochu krizovější situace této výpravy nastala ve chvíli, kdy asi v půlce výšlapu na Radobýl nastartoval Matyáš své motorové nohy, předehnal celou skupinu a vydal se vstříc neznámým zákoutím. Nevšiml si totiž, že v jednom lomu odbočovala turistická značka do lesa a pokračoval tak stále rovně do svahu. Když jsme si konečně v lomu všimli, že nám někdo chybí (šel s ním kousek i Ondra z Bobří družiny), zkusili jsme na kluky zavolat, ale odpověděl nám jen Ondra. David se tudíž vydal vstříc Matyášově záchraně a my mezitím počkali v lomu. Po chvíli se David ozval, že už jsou skoro nahoře, takže jsme mu sebrali batoh a vydali se po turistické značce za nimi.
    Vrchol Radobýlu byl naprosto skvělý (viz. fotogalerie). Všichni jsme si rádi po velkém výstupu oddychli, strávili tam pár minut, pořídili vrcholové foto a pak už se mohli vydat dál. Naším dalším vrcholem měla být zřícenina hradu Kamýk. Zdálky vypadala jako malé nic, ale po našem příchodu to už bylo jiné. Musel to být majestátný hrad na skále tyčící se nad stejnojmennou vesničkou. Jen se bohužel nedalo dostat až do věže, takže nám musel stačit pohled zvenčí. Další zastávkou pak byla kaple pod Plešivcem. U ní došlo k setkání s velkou skupinkou turistů a poté k menšímu rozhodování, jestli půjdeme na vrchol, anebo ne. Nakonec již mírně bolavé nožičky rozhodly v neprospěch tohoto nápadu.
    Čekal nás tedy poslední výšlap prvního dne a to na kopec Hradiště. Ještě jsme se malinko občerstvili u hospůdky ve vesničce Hlinná, nabrali poslední síly a vydali se vstříc další výzvě. Co vám budu psát, vrchol Hradiště mně naprosto učaroval. Co se týče rozhledu, tak z Radobýlu byl určitě větší a hezčí, ale ten pocit, co mě přemohl, když jsem vystoupal až na vrchol Hradiště… prostě nepopsatelné. Sluníčko se rozsvítilo na plné obrátky, a když si tak na té trávě na vrcholu člověk lehl a zadíval se do nebe… najednou mu bylo úplně všechno jedno. Co že existují nějaké starosti, škola, povinnosti. Aspoň na tu malou chvíli to všechno odplavalo a zmizelo v dáli, jak loďka na moři. Tohle bych určitě každému doporučoval. Mimochodem se na vrcholu vyhlásil konec té celodenní hry, o které jsem vám psal na začátku. Jednoznačným vítězem byl Drsňák s… no prostě s hodně moc lístečky :-D.
 
     A jaká byla ta skautská základna? No… musím napsat, že to už byl spíše hotel, než nějaká malá ubytovna jako například chata Mšec či Branovská vrata. Kdybychom jeli jako úplně celý oddíl, tak bychom se tam asi v klidu vešli a ještě by zbylo nějaké místo. Co se týče vybavení, tak tam bylo prakticky vše, co jsme mohli potřebovat. Jedinou výtku jsme měli k úklidu – přeci jen Branovská vrata oproti tomu vypadala jako luxusní hotel, ale zde to určitě bylo dané vysokou návštěvností víkend co víkend.
    Večer si každá družina připravila večeři (skauti – těstoviny se sýrem a kečupem, roveři – párek s chlebem) a poté se zahrálo pár her. Únavy z náročného dne však bylo tolik, že jsme šli spát již kolem půl desáté.
    Ráno jsme se rychle nasnídali, uklidili pokoje, zametli podlahu, předali základnu litoměřickému skautovi, který jí má na starosti a pak se už vydali směr Litoměřice. Cestou jsme ještě navštívili NPP Bílé stráně a Mostnou horu (která ale byla bohužel zavřená, takže finální výhled z rozhledny se nekonal:-( ) a následně nás čekal výborný oběd v jedné litoměřické hospodě. Byli jsme se vším dokonce tak rychlí, že nám po opuštění hospody zbývala ještě hodina a půl času, než nám měl jet vlak domů! Využili jsme tedy toho k návštěvě muzea, což se určitě vyplatilo, neboť mě, a věřím, že i ostatním, se tam moc líbilo.
    A na závěr bych rád ještě zmínil tu jednu kaňku na této super výpravě. Když se před dvěma týdny na jednodenní výpravě objevilo jen deset kluků, tak jsem to bral, jako že bylo špatné počasí a holt se rodičům moc nechtělo své kluky pustit. Ale že na této výpravě nás bylo dohromady dvanáct, z toho ještě půl na půl roverů a skautů, je podle mě hodně smutné… Kde bylo těch zbylých třiadvacet jedinců, dodnes netuším (pokud se omluvili z nějakých důležitých důvodů, tak to samozřejmě nepočítám), ale docela by mě to zajímalo. Zvlášť když jsem od jednoho nejmenovaného staršího skauta slyšel na družinovce, že radši během toho víkendu poslouchal nějakou kapelu, či co. A tak se tedy ptám – kvůli čemu do skauta chodíte, když už ani ne kvůli výpravám a té zábavě okolo?
    Konečně bych chtěl tímto poděkovat trojici David-Ivan-Fanda za uspořádání výpravy a budu doufat, že se na akcích během příštího měsíce budeme scházet v hojnějším počtu.
                                                                                                                                                  Packa

Tajuplná jednodenní oddílová výprava na hrad Jenčov aneb záchrana zakleté princezny
14.3.2015
 
Účastníci:
Bobři: Dan, Vojta, Pavel
Jaguáři: Marťa  
Tučňáci: Honza, Peťarda, Drsňák
Gepardi: Štěpán, Ondra
Lemuři: Packa, Fanda, LuLu
Šéfi: 100N, David
 
Fotogalerie z výpravy..
 

     Na sobotu dne 14. 3. 2015 jsem dostal na starost jednodenní oddílovou výpravu. Ihned jsem začal přemýšlet, kam bych mohl náš oddíl vzít a po chvilce jsem dostal nápad, jak zabít dvě mouchy jednou ranou – vzpomněl jsem si totiž, že nedaleko Zbečna stojí zřícenina starého hradu Jenčov a zároveň jsem si také vzpomněl, že se cestou k němu dá hrát na mobilu taková speciální hra, takže jsem aspoň mohl ukázat klukům něco nového.
     Sraz jsme si dali brzy ráno na autobusovém nádraží a pak už se vydali přes Kladno až do vesničky Sýkořice. Z té nás čekala okolo 6 km dlouhá cesta až na hrad. Při výstupu z autobusu nás pak zastihla menší vánice, takže to spíš než na ,,tajuplnou“ vypadalo na ,,polární“ výpravu. Ale třeba Tučňáci si z toho vůbec nedělali hlavu, neboť když jsme se na chvilku schovali na autobusové zastávce, tak neměli problém si z kusu papíru a pomocí křesadla udělat malinký ohýnek na zahřátí:-D. Vánice po chvíli přestala a my se mohli vydat na cestu.
     První tři kilometry utekly jak voda a tím pádem mohla pomalu začít hra provázející skoro celou výpravu. Došli jsme totiž ke staré a neudržované studánce, což pro mě bylo znamení, abych se vydal kousek napřed. Došel jsem k nejbližšímu rozcestí a v okruhu několika metrů od něho jsem schoval dvě krabičky s nápovědou k jedné šifře. Lulu (jako spoluorganizátor této výpravy) si mezitím zahrál s kluky hru ,,Stronzo“, což znamenalo, že on šel pár metrů před nimi, a když se otočil, tak se všichni nesměli ani pohnout. Kdo se pohnul, tak… to už bohužel nevím, vzhledem k tomu, že jsem u toho nebyl, ale je možné, že třeba dostali nějaký trestný bod, nebo byli nějak jinak ,,poškozeni“.
     Původně byla celá ta velká hra vymyšlena pro tři družiny, ale jelikož bylo kluků velmi málo (třeba nulová účast osmičlenných jaguárů mě hodně zklamala), tak jsem musel udělat pouze dvě skupiny – jedna Tučňáků a druhá Bobrů s Gepardy. To však nebránilo tomu, abych to přeci jen neudělal trochu zajímavější, takže jsem se rozhodl, že do hledání těch dvou krabiček zapojím i Stonožku s Fandou. Těm se podařilo najít jednu krabičku s nápovědou a Bobrům s Gepardy druhou, tudíž bez nápovědy byli jen Tučňáci. Mezitím, co kluci hledali krabičky, jsem se já, David a Lulu vydali napřed připravit další část hry. Při ní se měli kluci vydat po chvíli za námi a hledat kolem cesty schované lístečky. Nalezení čistého lístečku znamenalo v další části hry odečtení pěti vteřin z času družiny a nalezení lístečku s kroužkem značilo odečtení deseti vteřin. Tyto lístečky pak kluky dovedly až k památnému Břetislavovu dubu, kde již čekal neznámý poutník (aneb moje maličkost), aby jim řekl něco o jejich další cestě. Dozvěděli se, že mají za úkol zachránit zakletou princeznu z hradu obklopeného šípkovými trny (připomíná vám to něco?;-) ). K princezně se ale mohli dostat až po nalezení a následném vyluštění dvou šifer a po úspěšném zvládnutí té mobilní hry, o které jsem psal na začátku. Jejich hlavní odměnou mělo samozřejmě být získání srdce zakleté princezny, ale aby je poutník ještě trochu motivoval, tak se rozhodl, že každému z nich za splnění úkolu dá část svého výdělku (aneb peníze důležité pro půlroční hru, kterou nyní hrajeme). Vítězné družině se rozhodl dát 120 svých peněz (přesnou měnu, ve které bychom počítali, nemáme určenou) a té druhé 90, což určitě sloužilo jako pořádná motivace a velká škoda pro ty, co na tuto výpravu nejeli (ale zase se nebojte, podobné rozdávání tu nebylo naposledy;-) ). Během tohoto setkání však došlo ještě k jednomu zvratu a to ve chvíli, kdy na naši skupinu zaútočil neznámý divoch (zde nutno poznamenat výborný Davidův herecký výkon:-D ). Poutník svým mečem naštěstí divocha odrazil a mohl tak družinám vysvětlit, že to býval jeho velký přítel, který se také vydal hledat zakletou princeznu, avšak neuspěl a zbláznil se z toho. Poutník tedy všechny nabádal, aby byli velice pozorní a nedopadli jako jeho přítel. Pak už jim jen řekl, že v okolí dvaceti metrů mají hledat krabičky s první šifrou a že se jim od té chvíle měří čas až do momentu, kdy zachrání princeznu.
     Chvíli to trvalo, ale poté už každá družina (dokonce i Stonožka) našla svoji krabičku se šifrou a mohli se tak všichni pustit do luštění. K této šifře ještě tu nalezenou nápovědu nepotřebovali, protože to byla velice jednoduchá šifra, která se dala zvládnout i bez ní. První byli Tučňáci, poté Stonožka a nakonec Bobři. V šifře byl popis místa, kde měli najít druhou šifru, avšak nebylo to nikým moc pochopeno, takže chvíli trvalo, než se všichni dostali na správné místo. U druhé šifry už tedy mohli použít i tu získanou nápovědu. Tučňáci to chvíli museli zkoušet bez ní, ale po pěti minutách měl jejich kontrolor svoleno, aby jim ji ukázal. Avšak i s nápovědou byla tato šifra pro ně velkým oříškem. Tučňáci ale pochopili její smysl o něco dříve, takže si konečně mohli spustit mobilní hru. Ta je s pomocí navigace vedla po cestě k hradu a přitom jim vyprávěla příběh – ale bylo jen na nich, jestli princeznu zachrání svými rozhodnutími dříve či později. Nebudu zde převyprávět celý příběh této hry, kdyby si to náhodou četl nějaký geokačer, který by se chtěl nechat překvapit. Tato hra je totiž součástí celosvětové hry geocaching a za sebe i za kluky musím říct, že je moc povedená. Více o ní můžete nalézt zde: http://www.geocaching.com/geocache/GC5KN5V_zamek-sipkovy (samozřejmě jen za předpokladu, že máte účet na stránce geocaching.com).
     Po úspěšném zvládnutí hry jsme si všichni udělali buřtíky na ohni připraveném výhradně Tučňáky (za což jim tímto znovu děkuji), rozloučili se se Stonožkou, který to vzal údolím říčky Vůznice až do Nižboru na autobus do Prahy, prohlédli si hrad a po hodině zde strávené se mohli vydat na nejbližší autobusovou zastávku.
     Ještě abych nezapomněl na výsledky hry – asi o pět minut (započítáno i s odečtením času za nalezené lístečky při cestě k Břetislavovu dubu) zvítězila družina Tučňáků! Gratuluji!!! I když Bobři s Gepardy vůbec nemusí smutnit, neboť i jejich odměna byla poměrně hodně vysoká…
     Autobus domů jsme stihli úplně bez problémů, takže vše vyšlo, jak mělo. Mně se jako organizátorovi výprava až na počáteční neduhy počasí moc líbila a jsem rád, že jsme také vyzkoušeli trochu něco nového. Zřícenina hradu Jenčov v romantickém kraji chráněné přírodní rezervace Vůznice se stejnojmennou říčkou zde protékající je opravdu nádherná a doporučuji ji navštívit všem, kdo tímto krajem budou projíždět. Klukům, kteří s námi jeli, děkuji za účast a věřím, že se jim tam líbilo tak jako mně.
                                                                                                           Packa


Masopustní průvod 2015 ve Slaném
21.2.2015
 
Účastníci:
Bobři: Vojta
Jaguáři: Franta
Tučňáci: Tomáš
Lemuři: Ozzi, Packa, David 
 
     Předposlední únorovou sobotu se světlušky ze 7. roje a několik skautů a roverů ze 3. oddílu zúčastnilo masopustního průvodu z Masarykova náměstí do sokolovny v Kvíčku, kde pak  ti starší pomáhali s organizací her pro děti
 

Další obrázky najdete zde…


Starší zápisy přemístěny do kroniky ....