3. Oddíl Stopaři - Slaný

 

 

Děkujeme našim sponzorům:
 
pan Štěpán Horáček
MUDr. Irena Kašparová
Ing. Josef Brázda
Hlavní báňská záchranná stanice Praha a.s.
pan Petr Houda
EfB spol. s r.o.
IMONT, spol. s r.o.

 

Jste

 

návštěvník

od 20.6.2000

Statistiky

Copyright © 2003

Edit by Peta

Všechna práva vyhrazena.

Aktualizace

27.06.2016

 


                         Kronika 2013


PF 2014
 
 
   Přejeme všem hodně štěstí a zdraví v roce 2014

Výprava pro Betlémské světlo do Kralup

21.12.2013
 
Účastníci:
Jaguáři: Fanda
Tučňáci: Honza, Peťarda, Tomáš, Drsňák
Šedí Gepardi: Štěpán, Ondra
Zelení Gepardi: Michal, Erik
Lemuři: Veverka, Ušák, Packa, Ozzi
Šéfi: Ivo, Ivan
 
Pár dalších fotek tady
 
 
Jak to viděl Drsňák:
 
     Ráno v 9:45 jsme měli být na vlakovém nádraží, ale skoro všichni přišli později (od 9:45:01do odjezdu vlaku). Nakonec nás odjelo patnáct. V Kralupech jsme šli do hračkárny a když jsme přišli zpět bylo tak akorát dost času abychom 10 minut čekali. Pak to šlo rychle, napálili jsme naši petrolejku a lucerničky a pak se jelo domů. Já vystupoval na pražské, a tak nevím, jak to vypadalo na vlakovém nádraží po příjezdu.
 
                                                                                                                                                     Drsňák©

Vánoční výprava na chatu Ostrov

13. - 15.12.2013
 
Účastníci:
Bobři: Lukáš, Dan, Grizzly, Ted, Pavel, Vojta
Jaguáři: Kit, Mates, Laco
Tučňáci: Varhaník, Honza, Drsňák, Tomáš, Marťa, Peťarda, Čopi
Šedí Gepardi: Franta, Vojta, Štěpán, Ondra
Zelení Gepardi: David, Bušměn, Matěj
Lemuři: Ušák, Packa, Ozzi, David, Veverka
Šéfi: Ivo, 100N, Tenisák, Ivan & Bárny
 
Další fotky najdete zde
 
 
Jak to viděl Drsňák:
 
     Skauti (mezi nimi i já) jeli už v pátek 13 (nešťastný den) večer. Vlčata a Varhaník jeli v sobotu dopoledne. Ale my jsme se zabydlovali už v pátek večer. Hlavní problém byl, že bylo málo matrací, které se musely dovézt v sobotu (jinak by vlčata spala na zemi)
V sobotu po snídani jsme (jen skauti) šli řezat a štípat dřevo. Když tu náhle z čistého nebe spadla pohroma s názvem Vlčata, protože jich bylo tolik, že každý spal na šířce matrace o 30 centimetrech. K obědu Packa uvařil velice slanou bramborovou kaši a sekanou, asi to bylo okolo 2. -3. hodiny (protože jsme měli už hlad). Odpoledne jsme pro ZOO chytali zvířata, vyhrál jsem já (Drsňák) s Tomášem se 42 body. Večer v období večeře se hrály šachy a smažici. Pak se šlo ke stromečku a zpívaly se koledy, prskaly prskavky a hořely svíčky. V chatě se rozdávaly dárky a hrály hry "kdo pane já pane", "pleskaná" (zkomoleno z tleskaná) a další. A skauti šli spát až zítra. Ráno se uklízela chata a hurá domů.
                                                                                                                                                     Drsňák©

Vojta Náprstek opět v Praze aneb Jak mladí cestovatelé pražská musea navštíviti ráčili.

30.11.2013
 
Účastníci:
Bobři: Dan, Pavel, Vojta
Jaguáři: Fanda, Mates, Laco, Honza
Tučňáci: Honza, Tomáš, Drsňák, Marťa
Šedí Gepardi: Jonáš, Franta, Vojta, Štěpán, Matyáš, Ondra
Zelení Gepardi: David, Lubor,
Lemuři: Křeček, Ušák, Packa, Ozzi, David
Šéfi: Ivo
 
Několiko obrázkův dalších z výletu toho najde slovutné čtenářstvo zde
 
 
    Dne 30. listopadu  LP 2013 sešla se za ranního kuropění skupina mladých cestovatelů na slánském shromaždišti povozů různých, by v krátké době jeden z povozů najmouti si ráčila a směrem k matičce všech měst českých – stověžaté Praze vyrazila. Pod vedením cestovatele z nejzkušenějších slovutného Dr. Emila Holuba dodrkotali malí cestovatelé před polednem do vysněného města. Zde teprve dobrodružství pravé čekalo je. Dr. Holub provozu pražského znalý, zavelel do podzemních štol a chodeb sestoupiti a podivným povozem ocelovým na Staré město pražské všechny dopraviti ráčil. Zde z podzemí všichni vystoupili a směrem k památnému rynku Betlémskému se vydali. Zde vyjma slovutné kaple Betlémské, kde náš mistr Jan z Husince v dobách minulých kázal, i pivovar a pálenice našeho hostitele, známého světoběžníka, Vojty Náprstka stojí. Hostitel náš vřele nás přivítati ráčil a hned s Dr. Holubem pro mladé cestovatele nejedno překvapení v podobě luštěnek různých připraveno důmyslně měl. By prokázali znalosti své příkladné, všichni se do luštění hned pustili a po chvíli krátké vše dohromady dáno bylo a správné odpovědi zaznívaly ze všech stran. Pak Vojta Náprstek všechny do musea svého, v zadní části rozlehlého dvora, pozvati ráčil. Zde předmětů z různých koutů světa přemnoho k vidění bylo, však část musea pro mladé cestovatele nejzajímavější, pro rekonstrukční práce rozsahu velkého, předmětů z kontinentu afrického uzavřena byla. Přesto nadšení mladých cestovatelů neznalo mezí a všichni odcházeli z této věru zajímavé prohlídky jen velmi neradi. Po krátkém posilnění z domů svých donesenou stravou a pitím, vydali se mladí cestovatelé přes historický most Karlův, velké náměstí na Malé straně vzhůru k perle hradů Čech a Moravy, k slovutnému hradu Pražskému. Zde přistoupil k nim člověk vzhledu staršího s podivnou bedničkou přes rameno a služby své jim nabízel, že jakýsi zručně a přesně malovaný záznam celé skupiny před hradem Pražským provede – zval jej fotografií a skutečně, jak děl, tak i konal. Cesta pak pokračovala do podhradí, kde podivné museum se nachází. Zde povozy různé a z různých dob uskladněny a vystaveny jsou včetně převratného objevu páně Křižíkova. Ten „električkou“ zove se a k pohonu podivné „špagáty“ nad dráhou jeho slouží. V nich prý jakýsi elektrický proud probíhá a „električku“ pohání. Když přiblížil se brzký soumrak vydali se všichni pod vedením Dr. Holuba k povozu svému a cestu ve večerních hodinách v rodném městě zakončiti ráčili. Myslím, že podivuhodná výprava tato všechny nadchla a již vzhlíží k dnům další, by na cestu do temné Afriky se vydati mohli. K tomu třeba jen popřáti mnoha sil a odhodlání, aby dílo pravé a poctivé podařilo se jim.
                                                                                                                                                     Ivo
 
Jak to viděl Drsňák:
 
     Ráno jsme se srazili na autobusovém nádraží a jeli do Prahy. Cesta trvala dlouho  protože autobus byl courák a jel přes všechny možné i nemožné vesnice. Když jsme dojeli do Prahy tak jsme se prošli do metra a jeli na staroměstskou zastávku kde jsme šli kolem kaple Betlémské (tam kázal Jan Hus) do muzea Vojty Náprstka. V muzeu jsme si prohlédli exponát z Austrálie, Nového Zélandu, Afriky a Ameriky. V muzeu nás také navštívil Vojta Náprstek. Poté jsme šli kolem Pražského hradu (sídla Zemanova) do muzea MHD, kde jsme viděli tramvaje, trolejbusy, metro a autobusy. Už za tmy jsme se dostali k autobusu a v 7. hodin dojeli zpět na autobusové nádraží.
 
                                                                                                                                                     Drsňák©

Víkendová oddílová výprava do pevnosti Terezín - Ravelin XVIII

9. - 10.11.2013
 
Účastníci:
Bobři: Lukáš, Dan, Grizzly,Ted
Jaguáři: Fanda, Kit
Tučňáci: Honza, Tomáš, Marťa, Peťarda, Choppy, Martin
Šedí Gepardi: Jonáš, Vojta, Štěpán
Zelení Gepardi: Šimon
Lemuři: Křeček, Ušák, Packa, David
Šéfi: Ivo, Ivan & Bárny
 
    Tohle byla zase jednou opravdu povedená výprava. Nejdřív to vypadalo, že nikam nepojedem, protože plánovaný pobyt na skalním hrádku Helfenburk u Úštěku nám nevyšel a na poslední chvíli jsme lovili ve skautské databázi ubytování - až 100Nožka našel tohle a přemluvil mě, abych tam zavolal. Moc se mi to nezdálo - Terezín, uprostřed polí, co tam budeme dělat? To jsem se ovšem hodně mýlil. Přes 200 let staré terezínské opevnění je kousek světa sám pro sebe, krásné travnaté plochy s čistou strouhou uprostřed, ve které bydlí pstruzi, rozsáhlá bludiště mezi červenými hradebními zdmi, spousta různých průchodů a desítky kilometrů podzemních chodeb .... prostě bomba !!!
http://fort-terezin.cz                                                                                                                        Ivan
 

... fotografická dokumentace z pevnosti zde


Oddílová výprava na Lovoš

19.10.2013
 
Účastníci:
Bobři: Lukáš, Dan, Rebel, Vojta, Pavel, Ted
Jaguáři: Fanda, Kit, Mates
Tučňáci: Varhaník, Honza, Drsňák, Peťarda, Martin
Šedí Gepardi: Jonáš, Franta, Vojta, Štěpán, Matyáš, Ondra
Zelení Gepardi: David, Jenda, Šimon
Lemuři: Packa, Ušák
Šéfi: Ivo, Ivan & Bárny
 
     Tato oddílová výprava původně mířila na krásnou zříceninu Házmburk, avšak osud tomu chtěl a skončili jsme úplně někde jinde. Co se tedy stalo?

     Bylo mlhavé ráno 19.10.2013. Sešli jsme se v 7:45 na vlakovém nádraží a nastoupili do vlaku směr Kralupy nad Vltavou. Pokladna byla tu sobotu zavřená, takže jsme si museli koupit jízdenku od průvodčího. Viděli jsme na něm, že z nás moc radost neměl, ale nakonec to zvládl, a tak jsme dostali zpětnou jízdenku do Libochovic (město nedaleko Házmburku).

      Hlavní problém nastal již v nejbližší vsi – Podlešíně. Vlak zastavil, někteří lidé vystoupili, jiní nastoupili a vše se zdálo býti v pořádku, ale po pěti minutách nám začalo být divné, proč stále stojíme. Zeptali jsme se tedy průvodčího a ten nám oznámil, že se těsně před Podlešínem zasekl v malém kopečku spěšný vlak jedoucí proti nám. Podkluzovala mu kola, takže ten kopeček nemohl vyjet, ať se snažil sebevíc. Prý za to mohla ta mlha a velká vlhkost. Nastalo dlouhé čekání.

     Když uběhla půlhodina, začali jsme být nervózní, protože jsme věděli, že asi nastane možnost, že nestihneme vlak z Kralup do Lovosic. Zjistili jsme, že kdybychom jeli pozdějším vlakem, měli bychom na návštěvu hradu (zahrnující i cestu k němu a zpátky na nádraží) jen dvě a půl hodiny! V tu chvíli bylo jasné, že musíme vymyslet náhradní plán. Rozložili jsme Ivanovu mapu a dumali nad naším problémem. A pak přišel spásný nápad – půjdeme na Lovoš! Během chvíle jsme spočítali, že na návštěvu Lovoše budeme mít 4 a půl hodiny, což mělo být vskutku hodně času. Rozhodnutí padlo.

     Asi po hodině od zastavení na podlešínském nádraží ,,spěšňák“ konečně přijel a my se mohli vydat dál. Od průvodčího jsme během zbytku cesty zjistili, jak si v Lovosicích vyjednat slevu za nedokončení cesty do Libochovic. V Kralupech jsme pak také začali celodenní hru s názvem ,,Ano, ne“. Každý dostal 4 lístečky, což byly jeho životy a nesměl po celý den říct tři slova – ano, jo a ne. Když to řekl a někdo si toho všimnul, mohl si ten druhý zažádat o jeho život. A kdo měl nakonec nejvíce životů – vyhrál. Upřímně, už vůbec nevím, kdo to byl, protože při výstupu na Lovoš se ta hra už tak zvrhla, že to většinu nebavilo a lístečky měli jen vybraní jedinci.

     V Lovosicích se s menšími problémy vše vyjednalo a už jsme mohli vyrazit skrz město až k úpatí Lovoše, jenž byl stále zahalený v mlze. Vyjít až nahoru nás stálo hodně sil. Malá vlčata už ke konci hodně skučela, ale nakonec to zvládli všichni. Ve vrcholové chatičce jsme se občerstvili. Někdo si také dal zdejší výbornou bramboračku. Poseděli jsme, pobavili se, díky ustupující mlze jsme si i užili výhledy a pak se vydali zase dolů. Docela mě překvapilo, že na to jaké bylo od rána počasí, našlo si na vrchol cestu hodně lidí.

     Seběhnout z kopce bylo rychlé. Trochu nás všechny mrzelo, že jsme se nemohli nikde zastavit a něco si zahrát, ale čas byl neúprosný. Poslední problém, který nastal, byl, že nám z vesničky Opárno, jež se nacházela na druhé straně Lovoše, nejel vlak, takže jsme museli z vlakové zastávky vystoupat celou vesnicí až na její druhou stranu, kde byla autobusová zastávka. Tam jsme také potkali skauty z Litoměřic. Netrvalo to dlouho a přijel autobus, který nás dovezl do Lovosic, ze kterých jsme pak nabrali vlakem směr zpátky do Slaného.

     Závěrem bych chtěl napsat, že ač ta výprava nevyšla dle předpokladů, byli jsme nakonec všichni spokojeni. Lovoš se nám líbil a už se těšíme na další výpravy.
                                                                                                                                                     Packa

Jak to viděl Drsňák:

     V
ýprava na "Hazmburk" se neuskutečnila, ale jelo se na Lovoš, protože jsme se zdrželi kvůli vlaku v Podlešíně, protože spěšný vlak neumí jezdit. Asi v 11:30 jsme vystoupili v Lovosicích a šli na Lovoš (Langoš). Nahoře měli tři lidi polévku. Byla mlha, ale když jsme odcházeli už se rozplynula a bylo vidět na Lovosice a Labe (že by). Pak jsme šli do Opárna na vlak ČD (Čekám Dlouho), který nejel (výjimečně) tak jsme jeli do Lovosic autobusem. A z Lovosic vlakem do Kralup nad Vltavou kde jsme čekali a Ivo měl pivo (IMP)
                                                                                                                                                     Drsňák ©

.... fotky z výpravy zde.


Víkendová kolistická výprava na chatu Ostrov

14.-16.6.2013
 
Účastníci:
Bobři: Lukáš, Vojta
Jaguáři: Fanda, Mates, Jenda, Honza
Modrý Gepardi: Drsňák, Máťa 
Šedý Gepardi: Tomáš
Zelený Gepardi: Marťa 
Lemuři: David, Křeček, Ušák, Ozzi j.h.
Šéfové: Ivo, Ivan
 

... dalších 20 obrázků tady.

 

Dvoudenní a trochu zmoklá výprava Jaguárů a Bobrů ke sv. Jánu

25.-26.5.2013
 
Účastníci:
Bobři: Lukáš
Jaguáři: Kit, Mates, Honza
Lemuři: Křeček
Šéfové: Ivan + Bárny
 
 
 
 
 
 

... další fotky najdete zde.

 

Oddílová rada připravila 35 aktivit pro zpestření družinových schůzek a výprav:

například:
Zdravověda - první pomoc
během cca 45 minut si povíme o základech první pomoci v situacích, do kterých byste se mohli dostat. Program bude doplněn o praktický ...
 
Rostliny a jejich využití v praxi
představím vám vybrané zástupce našich rostlin a hub. Speciálně se bude tato přednáška zaměřovat na takové druhy, u nichž se nabízí praktické využití ve skautském životě. Například se dozvíte které rostliny se v lese dají ...
 
Popis a rozebrání stolního počítače - hardwaru
přinesu nějaký starší nefunkční počítač, který rozebereme a ukážeme si na jaké části se dělí, k čemu jsou jaké porty a zástrčky, jejich ...
 
Základy slaňování
od Bašty vyrazíme na lokalitu Boží hrob. Cestou a na místě si povíme teoretické základy o lezení na skály a zvláště pak o slaňování. Na místě proběhne ...

Seznam všech aktivit najdete zde ...


Dvoudenní výprava do Českého krasu na vechtrovnu Korno

27.-28.4.2013
 
Účastníci:
Bobři: Lukáš, Dan, Grizzly, Vojta
Jaguáři: Fanda, Kit, Ted
Modří Gepardi: Franta, Štěpán, Matyáš
Šedí Gepardi: Tomáš, Péťarda, Ondra
Zelení Gepardi: Marťa, Viktor, Adam
Lemuři: Packa, Ozzi, Křeček, Ušák, David, Toncek
Šéfové: Ivo, 100N, Tenisák, Ivan + Bárny
 

... a 99 fotografií z výpravy zde.


Rádcovský kurz Wookno - 3. víkend, Roztoky u Prahy

12. - 14.4.2013
 
Účastníci:
Bobři: Lukáš, Dan
Jaguáři: Fanda, Varhaník
 

Webové stránky rádcovského kurzu


1. velikonoční koledování

1.4.2013
 
Účastníci:
Ušák, Tenisák, 100N
 
Po letech nudy, kdy jsem neměl s kým koledovat o Velikonocích, sem se rozhodl uspořádat SKAUTSKÉ KOLEDOVÁNÍ. Dohodli jsme se se 100Nožkou a Tenisákem, že oběhneme kolečko po skautský a rodinných známých. Je mi líto, že s námi nemohl jít řádně omluvený Ozzíček, který je na závodech. Ještě víc je mi líto Davida a Křečka, kteří dali přednost jiným kolednickým partám. Kluci litujte! Já jsem si to hodně užil.

Tímto považuji 1. Skautské Slánské koledování za úspěšné a budu rád, když se k nám za rok přidá více členů Lemurstva.

Děkuji všem účastněným koledníkům i hostitelům :-)
P.S. V plánování je i koledování na Vánoce, na Štěpána !!!

Hody, hody doprovody,
my jsme skauti do pohody.

Černá Bašta je nám sídlem,
nechoď na nás holka s kýblem.

Dej nám radši do košíčku,
každému z nás po vajíčku.

Ušák

Jarní polární výprava Panenský Týnec, Žerotín, Klobuky

23.3.2013
 
Účastníci:
Bobři: Lukáš, Dan, Ted
Jaguáři: Fanda, Kit, Mates
Modří Gepardi: Matyáš
Šedí Gepardi: Ondra
Lemuři: Packa, Ozzi, Křeček, Ušák, David
Šéfové: Ivo, Ivan + Bárny
 

Fotografie z výpravy zde ...


Rádcovský kurz Wookno - 2. víkend, Praha

15. - 17.2.2013
 
Účastníci:
Bobři: Lukáš
Jaguáři: Varhaník

Webové stránky rádcovského kurzu

Další fotografie z 2. víkendu


Zpět na předchozí stranu ....