3. Oddíl Stopaři - Slaný

 

 

Děkujeme našim sponzorům:
 
pan Štěpán Horáček
MUDr. Irena Kašparová
Ing. Josef Brázda
Hlavní báňská záchranná stanice Praha a.s.
pan Petr Houda
EfB spol. s r.o.
IMONT, spol. s r.o.

 

Jste

 

návštěvník

od 20.6.2000

Statistiky

Copyright © 2003

Edit by Peta

Všechna práva vyhrazena.

Aktualizace

27.06.2016

 


                         Kronika 2004


Dovoz Betlémského světla z Kralup

22.12.2004

Účastníci: Toncek, Jura, Joska, Ušák Míša, Víťa a Ivan.

   Letos jsme si takticky schovali petrolejky u přednosty stanice, se kterým se znal Víťa a šli se bezstarostně projít do hračkárny. Po cestě zpátky našel Joska na chodníku 1000 korun a pan přednosta nebyl v kanceláři, takže když přijel vlak s Betlémským světlem, tak jsme neměli petrolejky na připálení. Když vlak odjel, přišel Víťa s petrolejkama a tak jsme si odpálili Betlémské světlo od kladenských skautů. Pak, když jsme čekali na vlak do Slaného, projíždělo nádražím nový Pendolino do Děčína, ale bylo tak rychlý, že jsme viděli akorát zezadu poslední vagón. A to je asi tak všechno, jo abych nezapomněl, ještě se nám při cestě do Slaného zvrhla ve vlaku jedna petrolejka, takže jsem utíral papírovými kapesníčky z podlahy rozlitý petrolej a ve Slaném byl takový vítr, že se petrolejka s Betlémským světlem musela dát do igelitky aby nezhasla.

Ivan


Vánoční desídka (tentokrát trochu jinak)
 
17. - 19.12.2004
 
Účastníci: David, Adam, Míša, Kuba, Edudant, Piraňa, Fanda, Vašek, Jura, Joska (Pepé), Píťa, Toncek,
100Nožka, Peťura, Tenisák, Víťa, Ivo, Ivan a Benny.
 

    Tentokrát jsme vánoční desídku trávili na chatě Mšec. Ráno, když jsme se probudili a nasnídali, tak jsme si zkoušeli program na večer. Po obědě jsme šli na procházku po okolí. Ivan našel lebku (asi lišky). Když jsme přišli, byl už skoro večer. Po chvilce hraní na schovku nás Víťa zavolal do chaty. Řekl, že za chatou uvidíme světlo, když půjdeme ven. Když jsme přišli až k němu, tak jsme uviděli, že to byl ozdobený živý vánoční stromeček. Po zazpívání koled jsme si vzali ze stromečku oříšky. Pak jsme (raději) sfoukli svíčky a vydali se do chaty. Tam jsme ty oříšky rozlouskli a podle toho, co v nich bylo, jsme od Víti dostali dárek. Pak nastal program. V programu byly scénky a i kouzla. Po programu jsme šli spát. Ráno jsme se sbalili a po skupinách jsme odjížděli domů.

David

    Skauti byli na chatě už od pátku a vydatně topili aby se tam dalo vegetovat. A v sobotu dopoledne se dělalo dřevo a k obědu byly pro změnu špagety s kečupem - no a hádejte kdo je ukuchtil - no přece Tenisák ještě s někým, ale zrovna nevím s kým. David zapomněl ve svém vyprávění na pouštění lodiček, to se mi moc líbilo, až do tý doby, než začal 100N dělat pokusy s lodičkama z víček od petek a lavór byl plnej různejch převrhnutejch vraků.

Pozn. redakce


Výprava "Ostrov - podzim 2004"

19. - 21.11.2004
 

Účastníci: David, Adam, Míša, Packa, Kuba, Hafík, Jakub Hájek, Trenér, Fialka, Veverka, Piraňa, Fanda, Torobyk, Jura, Pepé, Píťa, 100Nožka, Peťura, Tenisák, Pedro, Ivo, Ivan a Benny.

 
 

Roveří výprava na Hruboskalsko

30 - 31.10.2004

Účastníci: 100N, Víťa

   
 

Drakyáda 2004:

23.10.2004

Účastníci: David, Adam, Míša, Packa, Kuba, Péťa, Ládik, Toncek, Tonckova sestra, 100Nožka, Peťura,
Tenisák, Ivo, Ivan a rodiče.
 
    Umístění v kombinované dračí soutěži - komise samozvaných rozhodčích Ivan, 100N, Peťura  a Tenisák hodnotila stabilitu i zajímavost letu, zručnost pilota, vlastnoruční výrobu draka a jeho provedení
 
 
Jméno Letové vlastnosti Výroba a vzhled Celkem
Tonckovo Ségra 18 2 20
David a Kuba 16 3 19
Péťa 18 0 18
Packa 17 0 17
Adam 13 3 16
Toncek 13 2 15
Ládík 14 0 14


Výprava na Pravdu

9.10.2004

Účastníci: David, Adam, Míša, Packa, Kuba, Šimon, Péťa, Hafík, Ládik, Pařez, Mirek, Veverka, Honza,
Čmoudík, Fanda, Toncek, 100Nožka, Peťura, Tenisák, Pedro, Ivo a Ivan
 
     V sobotu 9.10.2004 jsme vyrazili na hrad Pravda. Ráno jsme se pomalu začali scházet na autobusovém nádraží. Asi v 9.30 jsme se již ubírali směr Louny. U Sloupu ještě přistoupili Ivan, Kuba, Peťura a já. V Lounech jsme přesedli na vlak (ve stanici Louny – střed) a pokračovali jsme dál až na zastávku Konětopy. Teď už nás čekala cesta pěšky. Místo abychom šli po cestě, šli jsme přímo směr hrad Pravda. Pravda sice je, že je to už jen pár zdí a sklep (a most, který není v nejlepším tech. stavu), ale jinak je to zajímavé místo. Po prohlídce (no spíš pár kroků podél zdí) nám Ivan řekl,  že je zde ukrytý poklad. Pomocí GPS (a souřadnic) jsme ho našli a byla to krabička a v ní různé věci. Pak už nás čekal jenom návrat. Cestou zpět jsme se ještě zastavili u železničního mostu a udělali jsme si oheň. Pak jsem já, Veverka, Lukáš, Čmouda, Tenisák a ostatní začali blbnout. Prali jsme se o klacek. Pak jsme ještě došli na zastávku (málem nám ujel vlak), ale jinak bylo vše v pořádku. Někteří ještě dělali obličeje na lidi na ulicích, jinak to byl hezký výlet. (Asi v 17.00 jsme se vrátili).

Toncek

 
Geocaching - sport se srdcem GPS.
 
     Geocaching je dobrodružství, hra pro všechny majitele GPS, spojující prostřednictvím internetu tisíce lidí po celém světě. Funguje díky přesnosti dnešních GPS systémů a možnosti výměny informací o nově založených skrýších mezi účastníky hry. Ti pak mohou s délkovými a šířkovými souřadnicemi skrýše vyrazit na lov. Odměna za nalezení se většinou ukrývá uvnitř plastikového kontejneru nebo zavařovací sklenice.  ..... pokračování na www.geochaching.cz
 
    Na popis této hry jsem narazil o prázdninách v nějakém časopise a pak jsem si našel další informace na internetu. Přinesl jsem to na oddílovou radu a bylo rozhodnuto - pořídíme si GPS přijímač, budeme hledat poklady a přitom se můžou všichni naučit jak GPS používat.
Pro naši první "cache" jsme vyrazili při jedné schůzce začátkem října na nedalekou Slánskou horu. A jak se již výše zmiňoval Toncek, na zřícenině hradu Pravda jsme pomocí přístroje GPS hledali skrýš podruhé.

Ivan


 

Vzpomínky na letošní "Tábor amatérů"     

    Tábor se konal na našem tábořišti v údolí malé Střely (Trasovky).
 
 
 
..... další obrázky a povídání o táboře 2004
   

Závod světlušek a vlčat v Lidicích

9.5.2004

Účastníci: Torobik, Hafik, Packa, Fanda, Filip, Ládik a Ivo.

    Třetí místo, paráda - dostali jsme diplom ....


Průzkum tábořiště v Jánské

2.5.2004

Účastníci: Peťura, Ivan a Ivo

    Tábořiště je v údolí potoka JV od Jánské cca 200 m za posledními domy. Louka je mírně svažitá s rovnými místy a na tábor docela dobrá a prostorná, voda v potoce byla na první pohled docela čistá. Údolí potoka se dál stáčí k východu a hlouběji zařezává, takže na jižní straně se objevují pískovcové skály (viz. první fotka) a na mírném severním svahu jsou pastviny a občasnými lesíky. Shodli jsme se, že by se tábořiště dalo někdy v budoucnu využít.

Ivan


Úklid na hřbitově

2.5.2004

Účastníci: Toncek, Čmoudík, Lukáš, Ivan a Ivo

    V neděli ráno v 9.00 hod jsme se dle střediskových propozic dostavili k hřbitovní bráně, byly tam již dvě skautky z 2. oddílu. Po cca 20 minutovém čekání jsem šel shánět někoho, kdo o celé akci něco ví a řekne nám co máme dělat. Nakonec se mi podařilo vzbudit správce hřbitova a další průběh byl již hladký a nezajímavý. Rozváželi jsme písek na pěšinky a uklidili hroby ruských vojáků z 2. světové války.

Ivan


 
Velikonoční Zadní Země

7. - 9.4.2004

Účastníci: 100Nožka, Peťura, Víťa, Ivan a Benny


 
Vědecké pojednání o zajisté zajímavém přírodním úkazu u zapomenuté středoevropské vesnice, domorodými obyvateli a panem Vítězslavem Hujou zvaném Podlešínská jehla, jakož i úctyhodná vědecká výprava pořádaná výše jmenovaným a slánskými skauty z třetího oddílu.

Jméno: 100Nožka  Datum: Sobota, 3.4.2004
Oddíl: 3. oddíl Stopaři Teplota: jarní
Středisko: Modrý kruh – Slaný Tlak: normální

1. protokol o výpravě

Téma: Kdysi v dávnověku, když na této planetě nebylo žádné státní zřízení, možná že ještě před tím, než opičího tvora napadlo použít k pohybu své zadní končetiny, vytvořila příroda, jestli to příroda byla, jedinečný úkaz. Pískovcovou skálu uprostřed polí a lesů u Podlešína. V širokém okolí se přitom nenachází jediný podobný kámen, který by bylo možno zdvihnout a hodit do rybníka.

Úkol: Vytvořit výpravu a tento úkaz z blízkosti prozkoumat. Jelikož renomovaní vědci z celého světa nedokázali dosáhnout uspokojivého závěru, byl vytvořen projekt vyšetření objektu dětskýma očima.

Pomůcky:  Adam, Bobek, Honza,  Míša, Ládik, Packa, Petr, Trenér, Píťa, Mirek, Martin, Honza, Jakub, Jirka, 100Nožka, Peťura, Víťa, Ivo a Ivan

Postup: V sedm čtyřicetpět jsme odfičeli vlakem do Želenic. Vlčata fascinoval pohled na skládku okolo železniční stanice a někteří prohlásili, že když takový nepořádek mají dospělí, tak oni si taky pokojíček uklízet nebudou. Asi kilometrovou procházku do vesnice jsme zvládli během pár minut. Skauti vyrazili hledat pana starostu, aby nám odemkl zvoničku a vlčata mezitím okupovala místní hřiště.

     Zvonička se všem nesmírně líbila a potom co ještě všichni dostali pohledy od pana starosty se nám vůbec nechtělo pryč. Ale odejít jsme museli. Na konci šipek, které nám tu Víťa zanechal nás čekala Podlešínská jehla. Pískovcová skalka hned vyhnala skauty nahoru a vlčata aspoň do jeskyňky.

     Po buřtech, opečených na ohýnku, byla rozpoutána bitva Skotů s Angličany, kterou vyhráli obě skupiny jednou. Hra všechny ohromně bavila a vyrušil nás až nález mrtvého kalouse ve skalní štěrbině. Prozkoumání mrtvé sovy však zabránila ztráta Adamova nožíku po dědečkovi, a tak se všichni museli vydat na louku hledat. Nožík zůstal nenalezen a Adam tvrdil, že ho táta zabije.

     Ale nezabil, naopak ho ve Slaném po příjezdu přivítal a rozešli jsme se domů.

Závěr: Úkaz zůstal neobjasněn, zato byla objevena nová skvělá hra a mnoho nádherných zážitků.


Lyžařský týden v opravně vzducholodí na Šumburku

21.2. - 28.2.2004

Účastníci:
   Letos už nás bylo o něco víc než loni. Po cestě jsme se stavěli u Holanských rybníků na prohlídku
případného tábořiště pro tábor, fotky jsou zde ...

Hory v Tanvaldu byl další nezapomenutelný zážitek do naší skautské sbírky. Když jsme z po střechu narvaného automobilu vystoupili u Holanských rybníků, abychom si prohlédli příhodná tábořiště, a místo sněhu nás přivítalo větrné jarní počasí, trochu jsem se obával zda netáhnu lyže zbytečně. Ale Jablonecká krajina mě vyvedla z omylu. Zasněžená cesta k chatě dokonale reprezentovala ostatní okolí. Sníh nebyl sice na sjezdování úplně dokonalý, ale hlavně že byl. Navyklý ostrému sportovnímu tempu všech mých ostatních hor byla tato rekreace opravdu relaxací. Střídání urolbovaných svahů špičáckých s uježděnou loučkou u Pavla, stejně tak jako vstávání v devět ráno je snem každého povalečského lyžaře. Přesto jsem se nejvíce těšil na sportovní – ostrý – „výlet“ na běžkách. Kuba byl s babičkou Pláničků zanechán doma a ostatní se, i přes tento týden mimořádně mrazivé počasí, vydali na výlet přes celé Jizerky. Ostré tempo nasazené již od začátku Tenisákem nám vydrželo až do konce a bylo přerušeno jen u polévky v chatě Jizerka. Přejeli jsme snad všechny hřebeny co tyhle hory mají, a tak nebylo divu, že vdolky s povidly, které připravila domácí hlídka, nám skutečně přišly k duhu. Vesměs slunečné a relaxační prázdniny jsme si pořádně užili.          100Nožka 

      Na běžkařské výpravě pod vedením Tenisáka se nám zrovna moc nevydařilo počasí, ale přesto jsme prošli (nebo spíš prosvištěli?) pěkný kus Jizerek - autobusem do H. Polubného, kde jsme zakoupili zapomenutou mapu a pak na Jizerku (polévka a nesušit věci na topení), okolo bunkru a Jezdeckou cestou na Smědavu, dále na Knajpu, kde jsme se na chvíli schovali před větrem v zlatokopecké chajdě a pak už přes Mariánskohorské boudy a Albrechtické sedlo do Tanvaldu a za tmy domů. Kuba s babičkou už na nás netrpělivě čekali.          Ivan

 

Zpět na předchozí stranu ....