Slaný patří k nejstarším sídlům v Čechách. Připomíná se totiž s velkou pravděpodobností již v břevnoské listině z konce 10. stol. Slaný tvořilo důležitou zástavbu na významné cestě z Prahy do Loun a dále k  severozápadu. Asi někdy v 11 věku vznikl tu knížecí hrad situovaný podle pozdější tradice na místě souboru budov po východní straně náměstí. Nepochybně přímo na území hradu byla v r. 1137 založena románská basilika zasvěcená sv. Gothardu, jejíž fragmenty se zachovaly v organismu gotického chrámu. Slaný se stalo patrně záhy trhovým místem, připomínaným ovšem až ve 13. stol. Je také zajímavé, že Slaný se neproměnilo v královské město již v rámci velké urbanizace za krále Přemysla II., ale teprve za jeho syna Václava II. okolo r. 1292. ….

Pravidla hry:

1. Časové údaje: hra začíná ve středu 8. listopadu 2017 a končí v neděli 3. června 2018

2. Podmínky účasti: Do hry se může zapojit každý zájemce, který je členem skautské nebo roverské družiny 3. oddílu Stopaři

3. Každý hraje na vlastní odpovědnost a samostatně. Všechny soutěžní úkoly mohou však plnit společně dvojice, trojice i celé družiny s rádcem. Někdy je dokonce spolupráce žádoucí, zvlášť při pronikání do sklepů a odlehlých míst, kde nemusí být pro jednotlivce bezpečno nebo do míst, kde je potřeba poprosit o přístup majitele objektu (určitě by nebylo vhodné se tam trousit po jednom) Při plnění některých úkolů je nutno požádat o spolupráci někoho staršího z oddílu – rádce, rovera nebo někoho z vedení. Tato podmínka je u příslušného úkolu vždy uvedena.

4. Hra je složena ze 47 bodovaných etap. V každé etapě hráči plní jeden nebo i více úkolů. Za jejich úspěšné dokončení je jistý počet soutěžních bodů.

5. Body z jednotlivých etap se sčítají. Konečným vítězem se stane ten, kdo bude mít v úterý 5. června 2018 nejvyšší bodový součet.

Plnění některých úkolů vyžaduje, abyste pronikli do objektů, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Budete přitom muset uplatnit svůj důvtip, vynalézavost, pohotovost, přesvědčovací umění i odvahu. Nedejte se odradit prvním neúspěchem, snažte se uvidět na vlastní oči všechno, co máte podle podmínek hry spatřit. Jednejte však všude v mezích zákona a samozřejmě dle pravidel slušného chování. Chovejte se slušně, i když důrazně a někdy třeba i neodbytně. Následky netaktického postupu přičtěte sami sobě.

Při plnění jiných úkolů zase budete muset zapátrat v písemných pramenech o historii Slaného, v těchto případech vám kromě internetu může pomoci i návštěva slánské knihovny, kde lze nahlédnout do množství knižních publikací o Slaném včetně ročenky slánského muzea „Slánský obzor“ která vychází od roku 1893. Řešení těchto „vědeckých“ úkolů si můžete ověřovat u vedení oddílu nebo těch roverů, kteří se hry nezúčastní.

… a ještě poznámka nakonec – při domlouvání návštěv v prostorách, jako jsou třeba sklepy, klášter … apod. nemůžete počítat, s tím, že vás tam ten, s kým mluvíte u vchodu hned pustí – pokud ano, tak to bude spíš výjimka, ale není to ani moc slušné se někomu vnutit do domu bez předchozího ohlášení !!!

Klidně si domluvte návštěvu na termín, který bude majiteli vyhovovat, např. na některou další družinovku nebo víkend. Samozřejmě také musíte vzít v úvahu, že na tato místa potřebujete doprovod vedení nebo rovera a tento termín konzultovat také s ním.

Prostě je potřeba si to všechno dobře naplánovat a hlavně si také na domluvený termín vzít potřebné věci (jako např. baterky, dobré boty, starší oblečení…)

Pravidla hry
Seznam etap
Tabulka s přehledem získaných bodů

… a bonus – mapa Slaného z roku 1925